En Son Eklenen Videolar Güncellendi

Loading...
Hakiki Aldatmalı seks filimi

Türk sinemasinin baş yapılarından masalsı , cesur,gerçek tarih kokan,ilk dönem anadoluyu(en ince ayrintilariyla) mükemmel ötesi yansıtan bir film. Defalarca izledim bugün tekrar izledim ve hep izleyecegim.
Ikincisi istanbul kanatlarimin altinda.

Aşırı beğeni almış bir de eksi entrysi paylasayim. Mutlaka izleyin
benim icin 10luk filmlerden.

bu film neden kıymetli:

tarihçiler bile dönemin sosyal hayatını anlayamazken, erken osmanlıların, anadolu’nun o hercümercini yek pare bir mermer blog gibi sünni gösterirken, osmanlı yönetiminin de heterodoksiye olan tarafsızlığını manipüle ederken yahut görmezden gelirken ezel akay bu filmle dönemi doğruya yakın kurgulamış. pek çok seyyah, osmanlı istanbul’unun aksine, taşrada kadının daha görünür olduğunu yazmış. ama yaban oldukları için farkı anlamamışlar. taşrada 19. yy’da dahi islamlaşmamış türkler epeyce idi. hadi seyyahlar anlamıyor bunu, metni okuyan tarihçiler de anlamıyor sebebini. hele hele anadolu’nun türkleşmesi dönemi için cidden saçmalıyorlar. yok sayıyorlar bu ultra-karışık ve karmaşık dokuyu. nilüfer hatunun sahneleri abartılmamış tam yerinde verilmiş misal çünkü ibn battuta kendi der: iznik’e vardığında hükümdar eşi olarak onun kendisini karşıladığını ve şehri kocası adına yönettiğini.. sonradan mağlup ve mazlum olan ama erken osmanlı’da dominant, snob ve istilacı olan bektaşilik’e bile gerektiği yerde inceden giydirmiş. sonra detayları hiç atlamamış. misal ortalıkta gezinen cavlak derviş, göç eden yörüklerin yanından geçtiği menzil taşı. ve en önemlisi de, dönem dili. ben şimdiye kadar dönem dilini bu kadar iyi kullanan bir türk filmi görmedim. güncel göndermeler olan replikleri bir kenara koyun. diyaloglar cidden muazzam. eşrefoğlu’nın beyi’nin elçiye mektup yazdırırken kullandığı dil? münşeat mecmuası kurcalamış resmen senaristler ve haniyse zamane kalıpları.

ve benim gibi “allahını seven üzerime erken osmanlılar atsın” diyen biri için, dönemi hayal ettiren çok ama çok sevimli bir şey bu film. denk düşerseniz tekrar, bu gözle izleyin derim filmi..

bir de derkenar:

hâmîş: senaristi, levent kazak metni yazarken çok sağlam okuma yapmış. anmadan geçmeyelim.

 • Tür: +18 Filmler, Erotik Filmler
 • İzlenme: 11.340 views
 • Yorum: Yorum yapılmamış
 • Tarih:
 • Ekleyen:
 • Etiket:
 • Загрузка...

  Film Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşınız

  Spoiler Ekleyin

  Hakiki Aldatmalı seks filimi